BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER

BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİLER

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2022-2023 Akademik Yılı Beyaz Önlük Giyme töreni gerçekleştirildi. 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü’nde düzenlenen törende beyaz önlüklerini giyen birinci sınıf öğrencileri, mesleğe ilk adımı atmanın heyecanını yaşadı.

Kongre Merkezi Bordo Salondaki törene; Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Him, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Keleş, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Hamiyet Kılınç ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz Sıla Özdemir, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

BEYAZ ÖNLÜK DÜRÜSTLÜK VE AHLAKIN SEMBOLÜDÜR

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Ali Keleş, 12’nci dönem beyaz önlük giyme törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bugün burada bir ömür boyu sürecek olan hekimlik yolculuğunuzun ilk adımını atmanın simgesi olan Beyaz Önlük Giyme Törenini gerçekleştiriyoruz. Hekimlik mesleği için beyaz önlük, dürüstlüğün, ahlâklı olmanın, sırdaş olmanın, asaletin, bilgeliğin, alçakgönüllü olmanın ve din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan tüm insanlara hizmet etme aşkının evrensel bir sembolüdür.” dedi.

ALİŞARLI: “ÜNİVERSİTEMİZ TÜRKİYE’NİN KÖKLÜ ÜNİVERSİTELERİNDEN BİRİDİR.”

Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ise yaptığı konuşmada, 30’uncu yılını doldurmuş Üniversitemizin Türkiye’nin çok köklü üniversitelerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, her geçen yıl başarılarını arttıran, hem dünya sıralamalarında hem ülke sıralamalarında yerini sürekli yukarıya taşıyan üniversitelerden biridir.” dedi.

‘BU GÜLER YÜZDÜR, BU TATLI DİLDİR, ETİK DAVRANIŞLARDIR’

Beyaz Önlük giyecek öğrencileri bir kez daha tebrik eden Rektör Alişarlı, “Sayın Dekan beyaz önlüğün ne ifade ettiğini sizlere söyledi. Saflık, temizlik, hijyen, dürüstlük, ahlâk, vicdan, hoşgörü, arkadaşlık. Bundan sonra hem eğitim süresince hem de mesleği icra ederken giyeceğiniz beyaz önlüğe, hani düğünlerde gelin ve damadın boynuna asılan kırmızı kuşağa altın takarlar, sizler de bu eğitim sırasında altın takmaya bakın. Bu güler yüzdür, bu tatlı dildir, etik davranışlardır. Bu tür değerleri de üniversitede kazanacaksınız. Hem arkadaşlıklarınızı hem de hasta ilişkilerini böyle sağlayacaksınız. O yüzden bu ziynetleri tecrübe ederek takmaya çalışın.” şeklinde konuştu.

ŞEN: ‘EN ÖNEMLİ MESLEK, ETİKTİR’

Vali Yardımcısı Abdullah Şen ise, “Beyaz önlük giyme töreninin 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü’nde yapılması çok anlamlıdır. Bu vesile ile bugün aramızda olamayan Sayın Valimizin selamlarını sizlere hassaten iletiyorum. Hekimlik çok özel, çok hassas bir meslek. Diş Hekimliği de hekimliğin özel bir türü. Diş Hekimliği cerrahinin yanı sıra aynı zamanda el becerisi de gerektiren bir meslek. Bu nedenle de önemli. Türkiye sıralamalarında da yüzde 1’lik dilime girerek geliyorsunuz üniversitemize. Gayet anlamlı ve değerli bir öğrenci kitlesine hitap etmekten dolayı memnuniyet duyuyorum. Hekimlikte en önemli mesele etiktir. Yani yaptığınız meslekte, kamu görevi ve diğer her türlü işte de bu böyle, mükerrem bir varlık olarak muhatap olduğumuz kişinin Allah’ın bir emaneti, Allah’ın bir kulu olduğunu, insanların eşit bir varlık olduğunu ömür boyu aklınızdan çıkarmamamız gerekiyor. Mesleğin henüz çok başındasınız. Bu dönemdeki heyecanınız, atacağınız dostluklar çok kıymetlidir. Bunlara sahip çıkın, arttırmaya çalışın.” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Şen, konuşmasının ardından fakülteye dereceyle giren Sıla Kaya’ya başarı belgesini verdi ve beyaz önlüğünü giydirdi. Diş Hekimliği Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine beyaz önlükleri akademisyenler tarafından giydirildi. Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
24KAS2022