BELEDİYE YE 475 MİLYON EK BÜTÇE

BELEDİYE YE 475 MİLYON EK BÜTÇE

Bolu Belediye Meclisi Ekim ayı toplantılarının 2’inci oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen ek bütçe talebi Meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Plan ve Bütçe Komisyonu 2022 yılı için 475 Milyon ek bütçe talep etti. 

Bolu Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu, maaşlardaki artışlar, elektrik, akaryakıt, yakacak, mal ve hizmet alımlarında ki artışlar ile yapım maliyetlerinde ki artışlar nedeniyle, 475 Milyon ek bütçe talebinde bulundu. 

MÜDÜRLÜKLER EK BÜTÇE İSTEDİ

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Resmiye Kahruman yaptığı konuşmada İnsan Hakları ve Eğitim Müdürlüğü için 31 Milyon 145 bin, Destek Hizmetleri Müdürlüğü için 148 Milyon 500 bin, Fen İşleri Müdürlüğü için 102 Milyon 200 bin, Park ve Bahçeler Müdürlüğü için 29 Milyon, Mali Hizmetler Müdürlüğü için 164 Milyon 165 bin olmak üzere toplamda 475 milyon ek bütçe talebinde bulundu. Konunun komisyondan Ak Partili üye Bülent Oturak’ın şerhi dışında oy çokluğuyla geçtiğini belirten Kahruman, ilgili müdürlüklerinin şuan için bütçelerinin bittiğini ve bu nedenle ek bütçenin çıkartılmasının gerekli olduğunu dile getirdi. 

ÖZCAN; ’10 AY DAYANDIK’

Konu üzerine söz alan Başkan Tanju Özcan; “Bu ek bütçe tabi ki tahmini bir bütçe. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti dahil şuana kadar ek bütçe yapmayan hiçbir belediye kalmadı. Biz bu aya kadar direndik. Bütçemiz zaten 650 milyon liraydı. Bugün itibariyle 635 milyon lira civarında bir gelire ulaştık. Giderler de artıyor. Zaruretten kaynaklı ek bütçe yapıyoruz. Böyle bir enflasyonun olduğu ortamda ek bütçe yapılmaması zaten mümkün değil. Geçen sene bizi öngörüsüzlükle suçladınız ama Düzce Belediyesi 4 kere ek bütçe yaptı bugüne kadar. Biz 9 ay dayandık ve 10’ncu ayda ek bütçe yapıyoruz. Hükümet dahi 3 ay dayanabildi” dedi. 

OTURAK EK BÜTÇEYE KARŞI ÇIKTI

Ek bütçe üzerine şerhi olan Ak Partili Bülent Oturak ise gerekçe olarak yaptığı konuşmada; “Bolu Belediyesi’nin gelir gider dengesine baktığımız zaman en büyük gider, denetleyemediğimiz şirketlere aktarılan paralar olarak göze çarpıyor. Şirketlerle ilgili şeffaf bir yapı olmadığı için geçen sene 111 milyon lira aktarmışız. Ama bunların nerelerde kullanıldığını açık bir şekilde göremiyoruz. Mesela Belediye’ye şirket malzeme vermiş bunu görüyoruz ama bu verilen malzemenin nereden ve ne şekilde alındığı konusu şeffaf değil. Ayrıca gelirlerimize baktığımızda 50 milyon liralık arsa satışı konmuş. Gelir gideri arsa satarak dengelemekten ziyade, şirketleri denetleyerek, şirketleri kontrollü bir şekilde kullanmak sonuca bizi daha iyi götürecektir” ifadelerine yer verdi. 

Konuşmaların ardından yapılan oylamada Millet ittifakı Meclis üyelerinin kabul oyu ve oy çokluğuyla 475 milyonluk ek bütçe kabul edildi. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
11EKİ2022