BAYRAM: “20 BİN ATAMA ÇOK YETERSİZDİR”

BAYRAM: “20 BİN ATAMA ÇOK YETERSİZDİR”

Şubat ayında 20 bin atamanın yetersiz olduğunu dile getiren öğretmenler, ek atama yapılması için Türk Eğitim Sen’den destek istedi. Türk Eğitim Sen Bolu Şubesini ziyaret eden öğretmenler

illerde eş zamanlı olarak basın açıklama yapacaklarını söyleyerek, Türk Eğitim Sen sendikasından destek talep ettiler.


Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Erhan Bayram, ziyaretlerinden dolayı öğretmenlere teşekkür etti. Bayram, 20 bin öğretmene atama müjdesi diye kamuoyunda duyurmanın atama bekleyen genç öğretmenlerle alay etmek olduğunu ifade etti.

“ACİL ÇÖZÜM BEKLİYORLAR”

500 bini aşkın eğitim fakültesi mezunu öğretmenin atama beklediğini belirten Erhan Bayram; “20 bin atama sayısı çok yetersizdir. Öğretmen olmak için yıllarca dirsek çürüten, imkânsızlıklar içinde okulunu bitiren meslektaşlarımız mezun oldular ama önlerine çıkan yığınla engeli aşmak için hâlâ mücadele ortaya koyuyorlar. Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin sorunları kangrene dönüştü acil çözüm bekliyorlar. Sayıştay'ın 2019 MEB Denetim Raporu'nda öğretmen ihtiyacının 138 bin 393 olarak belirtildiğini, buna karşın norm kadro fazlası öğretmen sayısının 45 bin 141 olarak tespit edildiğini söyleyerek, 81 bin ücretli öğretmenin görev yaptığı bir ülkede hiç kimsenin öğretmen fazlalığından söz edemez” dedi.

“SORUMLUSU ASLA GENÇLERİMİZ DEĞİLDİR”
Kimi öğretmenlerin, ataması yapılmadığı için zorunlu olarak farklı mesleklere yöneldiklerini ifade eden Bayram; “Polis olmak için, mağazada tezgahtar olmak için ya da ailesinin tarlasında rençber olmak için eğitim fakültesi diplomasına gerek yok. Dolayısıyla; Eğitim fakültesi mezunları pek tabii ki öğretmen olarak istihdam edilmek zorundadır. 500 bin mezunun birikmiş olmasının sorumlusu asla gençlerimiz değildir. Bu tablonun mesulü; yıllardır plansız-programsız şekilde, yerel/siyasi kaygı ve beklentilerle eğitim fakültesi açan, fakülte kontenjanlarını da yine buna göre belirleyenlerdir” cümlelerine yer verdi.


“ASIL MÜJDE 60 BİN ATAMA YAPMAKTIR”
20 bin öğretmene atama müjdesi diye kamuoyunda duyurmanın atama bekleyen genç öğretmenlerle alay etmek olduğunu söyleyen Bayram, sözlerini şöyle tamamladı: “Şöyle ki; 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda sadece İstanbul’da çalıştırılan ücretli  öğretmen sayısı 21 bin idi. 2021 yılı için açıklanan 20 bin atama yalnızca İstanbul'a yetebilecektir. Yapılacak olan 20 bin atamanın bırakın öğretmen ihtiyacını gidermeyi bu yıl emekli olan meslektaşlarımızın oluşturduğu boşluğu bile doldurmayacağı görülmelidir. Asıl Müjde 60 bin atama yapmaktır. Kaldı ki, yüz yüze eğitimin sağlıklı yürütülmesi için daha fazla öğretmen ataması yapılmalıdır.”

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
3MAR2021