BAŞKAN ÖZCAN; “BİZİ ZAN ALTINDA BIRAKIYOR”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan; Yuva Köyü’ndeki zehirlenme vakaları hakkında ulusal basında yer alan haberlerde, zehirlenmeye neden olan su deposunun Bolu Belediye’sine aitmiş gibi göründüğünü ve Valilik tarafından, deponun İl Özel İdare’ye ait olduğuna dair açıklama yapılmayarak Bolu Belediyesi’nin zan altında bırakıldığını öne sürdü. Ayrıca su depolarındaki genel sıkıntılara değinen Başkan Özcan, Vali Erkan Kılıç’a ve İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer’e çağrıda bulunarak, İl Özel İdare’ye bağlı merkezdeki su depolarını Bolu Belediye’si bütçesi ile sıfırdan yapmayı teklif etti.

Haber: Esra Ayden

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Kurban Bayramı’ndan bu yana devam eden İlimiz Merkez İlçeye bağlı Yuva Köyü’nde yaşanan zehirlenmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“BİZİ ZAN ALTINDA BIRAKIYOR”

Kurban Bayramı’ndan sonra cumartesi günü bu olayın başladığını belirten Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Halihazırda net olarak hastalığın kaynağının ne olduğu tespit edilemedi. En azından bize bilgi verilmedi. Çok sayıda vatandaşımız tedavi altında. Geçen hafta hıfzıssıhha kurulu toplantısı yaptık. Orada sayın Valimize açık ve net bir şekilde şunu söyledim: Birincisi; sağlık müdürümüze ben ulaşamıyorum, İlin belediye başkanı olarak böyle bir konuda bana bilgi verilmesi gerekiyordu. Ben bilgi istememe rağmen maalesef sağlık müdürü, bu çok önemli konuda bize dönüş dahi yapmıyor. Bu benim şikayetimdir. İkincisi; çıkan haberler ‘Bolu Merkez’de sudan kaynaklı zehirlenme, salgın’ haberleri olarak çıkıyor. Ve şu ana kadar valilik, ‘Oranın suyu, Özel İdare tarafından verilmektedir. Belediye tarafından verilmemektedir’ dememek suretiyle bizi zan altında bırakıyor. Halkımız ve Türkiye şunu iyi bilsin; Yuva Köyü, Çaydurt Mahallesi’ne su hizmeti Bolu Belediyesi tarafından değil, İl Özel İdare tarafından verilmektedir” dedi.

“İL ÖZEL İDARE YETKİLİLERİNİN AÇIK İHMALİ OLDUĞU NET”

“Oradaki temel sıkıntı şu. Orada iki ayrı mahalle var. Bir kısmı yayladan gelen suyla besleniyor. Bir kısmı da artezyenden çıkartılan suyla besleniyor. Artezyenin yaklaşık 70 ile 80 metre yakınında da foseptik çukuru var. Benim kişisel tahminimi söylüyorum. Bu yağan yağmurlar sonucunda foseptik çukurunda taşma meydana gelmiş ve artezyene karışmış gibi görünüyor. Net açıklama yapılmadı şu ana kadar. Dolayısıyla burada İl Özel İdare yetkililerinin açık ihmali olduğu net” diye konuşan Başkan Tanju Özcan; Hıfzıssıhha kurulu toplantısında Vali Erkan Kılıç’a, İl Özel İdare Genel Sekreterliği hakkında soruşturma başlatmasını talep ettiğini söyleyerek; “Çünkü aynı olay bizim su verdiğimiz bir bölgede meydana gelseydi, Allah korusun, bu soruşturmalar derhal başlatılmıştı. Belki şu anda beni nu görevden dahi almışlardı. Ama konu Özel İdare olunca ne Vali sesini çıkartıyor ne Milletvekilleri sesini çıkartıyor; ölümle sonuçlanan bu olay sebebiyle, ne de Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçiyor. Ben Bolu Belediye Başkanı olarak, Bolulular adına bu olayın sorumlularının ortaya çıkartılmasını ve gerekli cezayı almasını istiyorum. Bu olay kapatılamaz” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL İDARE’NİN SINIFTA KALDIĞININ İTİRAFIDIR”

Tanju Özcan, hıfzıssıhha kurulu toplantısında enteresan bir şey olduğuna dikkat çekerek; “Kurul sekreterliğini üstlenen bir hanımefendi doktorumuz, Vali Bey’e şu bilgiyi verdi; ‘Sayın Valim zaten her yıl bir köyümüzde benzer bir durumla karşılaşıyoruz, bu kadar ağır olmuyordu sadece’ dedi. Bu aslında bir itiraftır. Özel İdare’nin sınıfta kaldığının itirafıdır” cümlelerini kurdu.

BAŞKAN ÖZCAN’DAN İL ÖZEL İDARE’YE TEKLİF

Merkezde bulunan İl Özel İdare bünyesindeki su depolarını yenilemeyi teklif eden ve Vali Erkan Kılıç ile İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer’e çağrıda bulunan Başkan Özcan; “Sizim depolarınız zaten 20 metreküplük, 30 metreküplük küçük depolar. Paranız yoksa, bir protokol imzalayalım. Biz Bolu Merkez’deki 250 ile 300 depoyu bir yıl içerisinde, kendi kaynaklarımızdan karşılamak suretiyle yapalım. Yeniden, sıfırdan yapalım. Ama ondan sonra siz de bir klorlama ekibi, dezenfeksiyon ekibi, kontrol ekibi, denetim ekibi kurun ve bunları denetleyin. Yardımcı olalım geçelim. Bir daha Bolumuz bu tür zehirlenmelerle, salgınlarla, uğraşmasın. İnsanlarımız mağdur olmasın. Türkiye’ye rezil olmayalım” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

2 yorum yapılmış

  • vatandaş (28 Temmuz 2022 - 03:03)
    iL özel idaresine verilen dilekçelere ne zaman işleme alınacak
  • MUHTARLIK (28 Temmuz 2022 - 03:37)
    İL özel idaresi verilen dilekçeleri niye göre sıraya koyuyor siyasi mi yoksa ihtiyaca göre mi valimiz her halde bunları inceleyecek
26TEM2022