BAİBÜ'DE SIFIR ATIK PANELİ DÜZENLEDİ

BAİBÜ'DE SIFIR ATIK PANELİ DÜZENLEDİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre Koordinatörlüğünün organize ettiği Sıfır Atık Paneli Kültür Merkezi Mavi Salonda gerçekleştirildi.

Panele BAİBÜ Rektör yardımcıları Prof. Dr. Kamil Gürel, Prof. Dr. Samettin Gündüz ve Prof. Dr. Aydın Him’in yanı sıra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bolu İl Müdürü Oğuzhan Kurt ile akademik ve idari personel katıldı.

GÜREL: “SIFIR ATIK, KAYNAKLARIN DAHA VERİMLİ KULLANILMASINI SAĞLAR”

Panelde açılış konuşmasını BAİBÜ Çevre Koordinatörlüğü’nden sorumlu Rektör yardımcısı Prof. Dr. Kamil Gürel yaptı. Birleşmiş Milletlerin Sıfır Atık Günü ilan ediliş sürecini ve Sıfır atığın tanımını yapan Gürel: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2022 tarihinde 30 Mart’ı Uluslararası Sıfır Atık günü olarak kabul edilmiştir. “Sıfır Atık”, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesini veya minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanmasını ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak adlandırılmaktadır” dedi.

“TÜM KAMPÜSLERİMİZ TEMEL SEVİYE SIFIR ATIK BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDI”

Üniversite olarak yapılan yoğun ve titiz çalışmalar neticesinde Sıfır Atık Belgesi alan sayılı Üniversiteler arasında yer aldıklarını sözlerine ekleyen Gürel; “2019’da yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği’yle bizim de içinde bulunduğumuz kamu kurum ve kuruluşlarının Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kaydolması ve Sıfır Atık Belgesi alması istenmektedir. 2021 Yılında çıkardığımız Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Çevre Yönergesi ve buna tabi şekilde çalışan Çevre Koordinatörlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar sayesinde başta Gölköy Yerleşkemiz olmak üzere diğer beş yerleşkemiz de gereken yasal yükümlülükleri yerine getirerek “Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanmıştır” dedi, bu başarıya imza atanlara teşekkür etti.

Gürel’in sözlerini noktalamasının ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bolu İl Müdürü Oğuzhan Kurt, Gürel’e Üniversitemizin hak ettiği Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi’ni takdim etti.

ÜNİVERSİTELERDE DÖNGÜSELLİK VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Belge takdiminin sonrasında BAİBÜ Çevre Koordinatörü Doç. Dr. Fatma Öztürk, “Üniversitelerde Döngüsellik ve Sürdürülebilirlik” konulu sunumunu yaptı. Öztürk, Çevre Koordinatörlüğünün kuruluşu, faaliyetleri ve hedeflerini de dile getirip Üniversitede Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi alınmasına katkısı olan herkese teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

ENDÜSTRİ MUTFAKLARINDA ATIK YÖNETİMİ

Öztürk’ün ardından BAİBÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Alper Kurnaz, Endüstri Mutfaklarında Atık Yönetimi konulu sunumunu yapmak için kürsüye geldi. Kurnaz, sunumunda atık yönetimi konusunda başarılı olan restoranlardan da örnekler vererek konuşmasını noktaladı.

EV MUTFAKLARINDA ATIK YÖNETİMİ

Son sunumu yapmak üzere BAİBÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Osman Çavuş Ev Mutfaklarında Atık Yönetimi konulu sunumunu yapmak için kürsüye geldi. Çavuş, üniversitede göreve başlamadan önce yurt dışında çeşitli ülkelerde şeflik ve şef yardımcılığı gibi işler yaptığını belirtti. Ev Mutfaklarında Atık Yönetimi konulu sunumunu yapan Çavuş, mutfakta kullanılan malzemelerin sıfır atık için nasıl uygun hale getirilebileceğine dair örnekler vererek sözlerini bitirdi.

Panel sunumları ardından BAİBÜ Rektör yardımcısı Prof. Dr. Samettin Gündüz panelde konuşma yapan BAİBÜ Çevre Koordinatörü Doç. Dr. Fatma Öztürk, BAİBÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Alper Kurnaz ve BAİBÜ Turizm Fakültesi Gastronomi ve Muftak Sanatları Bölümü Öğr. Üyesi Doç. Dr. Osman Çavuş’a teşekkür belgesi verdi.

BAİBÜ’NÜN TÜM KAMPÜSLERİ TEMEL SEVİYE SIFIR ATIK BELGESİ ALDI

Belge takdiminin sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Temel Seviye Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazanan Üniversitemiz yerleşkeleri Bolu Meslek Yüksekokulu, Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Gerede Meslek Yüksekokulu, Gerede Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Mengen Meslek Yüksekokulu, Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksekokulu, Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu ve Yeniçağa Yaşar Çelik Meslek Yüksekokulu temsilcileri belgelerini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bolu İl Müdürü Oğuzhan Kurt’tan aldı.

Üniversite yerleşkelerinin belgelerini almasının ardından Üniversitede Sıfır Atık Projesine en çok katkı sağlayan birimler olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Bolu Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Gerede Uygulamalı Bilimler Fakültesi teşekkür belgelerini aldı.

SIFIR ATIKLA ÇERDEN ÇÖPTEN RESİMLER

Panel ve belge takdimleri ardından BAİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Melek Şahin Dokuyucu ve öğrencilerinin hazırladığı “Sıfır Atıkla Çerden Çöpten Resimler” konulu sergi açıldı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
31MAR2023