BAİBÜ'DE PSİKOSOSYAL İLK YARDIM KONFERANSI DÜZENLENDİ

BAİBÜ'DE PSİKOSOSYAL İLK YARDIM KONFERANSI DÜZENLENDİ

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ile İl Müftülüğünün birlikte organize ettiği Psiko-Sosyal müdahalenin bir parçası psikolojik ilk yardım konferansı kültür merkezi pembe salonda gerçekleştirildi.

Konferansa İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu, BAİBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gökkır, akademisyenler ve müftülük personeli katıldı.

KONFERANSIN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Konferansta açılış konuşmasını BAİBÜ İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet Uğurlu yaptı. Katılımcılara ve konferansta emeği olanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Uğurlu, 6 Şubat 2023’te ülkemizde yaşanan deprem felaketinin etkilerinin sürdüğünü ve depremi yaşayan kişilerin yaşayabileceği travmaları atlatmaları konusunda neler yapılabileceğinin aktarılması açısından konferansın önemine değinerek sözlerini noktaladı.

 İL MÜFTÜLÜĞÜNÜN DEPREM SONRASI FAALİYETLERİNE DEĞİNDİ

Uğurlu’nun ardından söz alan İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu büyük deprem felaketi ardından düzenlenen bu tür akademik faaliyetlerin önemine vurgu yaptı. Kendisinin de Kahramanmaraş Afşinli olduğunu belirten Tahiroğlu Ülkemizin el birliği ile bu badireyi atlatacağına inandığı söyledi. Tahiroğlu, Bolu Müftülüğünün deprem sonrası faaliyetleri hakkında bilgi verdi, konferansta emeği olanlara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

“FELAKETİN ARDINDAN YARALARI SARMAMIZ GEREKLİ”

Konuşmalar ardından konferans moderatör BAİBÜ İlahiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Hüseyin İbrahim Yeğin ve konuşmacı olarak BAİBÜ İlahiyat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sema Karagöz ile başladı. Prof. Dr. Hüseyin İbrahim Yeğin katılımcılara ve programda emeği olanlara teşekkür ederek sözlerine başladı.  6 Şubat 2023’te ülkemizde yaşanan deprem felaketle ilgili konuşan Yeğin, yaşanan felaketin ardından akademik camia olarak yaraların sarılmasında üzerlerine düşen görevi yapacaklarını ifade ederek konuşmacı Dr. Öğr. Üyesi Sema Karagöz’ü takdim etti.

PSİKOLOJİK İLK YARDIMIN TANIMINI YAPARAK BAŞLADI

Dr. Öğr. Üyesi Sema Karagöz konuşmasına psikolojik ilk yardımın tanımını yaparak başladı. Psikolojik ilk yardımı herkesin yapabileceğini belirten Karagöz deprem felaketinin yaşandığı yerlerde karşılaşılabilecek durumları, deprem felaketinin yaşandığı yerlere gitmeden önce ve sonra neler yapılması gerektiğini anlattı. Felaketi yaşayan çocuklara yardım etmek için gelişim dönemlerine göre müdahale etmek gerektiğini vurgulayan Karagöz, psikolojik ilk yardımın nasıl sonlandırılabileceği hakkında örnekler vererek sözlerini bitirdi. Konferans sonunda Karagöz ve Yeğin’e, İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu ve BAİBÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Gökkır tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
31MAR2023