Aydın; Küçük şehirde gazeteci olmak zordur'

Aydın; Küçük şehirde gazeteci olmak zordur'

Basın sektörü hayatına 1997 yılında kameraman olarak başlayan Bolu Takip Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hakan Aydın, 22 yıldır severek çalıştığı mesleğini ve yerel medyanın karşılaştığı sorunları değerlendirdi.

Haber: Semih Baykal

Bolu Takip Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hakan Aydın, 1997 yılında Öncü Radyo Televizyonunda kameraman olarak başladıktan bir ay sonra bolu şubesine geçti. Bir yıl kameramanlık yaptıktan sonra 98 yılında Bolunun Sesi Gazetesine muhabir olarak başladı. 4 yıl sonra 2002 yılında 6 ay İhlas Haber Ajansı (İHA)’ da görev yaptı.  Askere gidip geldikten sonra yine aynı yıl Bolunun Sesi Gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak göreve başladı. Ardından 2007 yılında şu an çalıştığı Bolu Takip Gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak geldi ve 12 yıldır görevini başarıyla devam ettiriyor. 

‘Abim ve ablam sayesinde mesleği sevdim’

Lise yıllarında abisi ve ablasının gazetecilik sektöründe de çalıştığı için sürekli yanlarına gittiğini anlatan Aydın, böylelikle mesleği sevmeye başladığını söyledi. Aydın; “ Abim Gökhan Aydın o dönemlerde Öncü Radyo Televizyonun Bolu Şubesinde kameraman olarak çalışıyordu. Ablam Beyhan Aydın da yerel bir gazetenin halkla ilişkiler biriminde çalışıyordu. Onların yanlarına gide gele gazeteciliği sevmeye başladım. Baktım ki 4 yıllık bir Üniversiteyi kazanmayacağım. Bende Abim ve Ablamın izinden gitmeye karar verdim. Böylelikle 22 yıldır basın sektörüne emek veriyorum” dedi.

‘Haberi yapma konusunda sıkıntımız var’

Bolu’nun küçük bir şehir olmasından dolayı haber bulmaktan ziyade haberi yapmak konusunda sıkıntının yaşandığına değinen Aydın; “Bizim haber kaynağına ulaşma noktasında sıkıntı yok. Ancak haberi yapma konusunda sıkıntımız var. O da Bolu’nun küçük bir şehir olmasından kaynaklanıyor. Çünkü gazete patronlarının çoğunun Bolulu olmasından dolayı ister istemez birilerinin akrabaları çıkıyor. Yani bulduğumuz haber doğru olsa bile bir akrabamız, eş, dostumuz arayıp bu haber aslında öyle değil diyor ve ters düşmek zorunda kalıyorsunuz.  Yoksa mesleğinizi yapamazsınız” şeklinde konuştu.

‘Gazetecilerin aldığı ücretler ancak kendini geçindirebilecek durumda’

İlimizde gazetecilerin özellikle aldıkları ücretlerin çok düşük olduğunu bu konuda da ciddi sıkıntıların yaşandığını da dile getiren Aydın; “Eğer aile durumunuz yeterli geçiminize katkı sağlayamazsa Bolu’da gazetecilik yapmak eziyete dönebilir. Yani gazetecilerin aldığı ücretler ancak kendini geçindirebilecek durumdadır. Bu konuda sıkıntılarımız var” sözlerine yer verdi.

‘Biz esnaftan destek almak istiyoruz’

Bolu’da yerel medyanın gelişmesi ve güçlenmesi için esnafların abone olarak destek olması ve haberciliğe önem vermesi gerektiğini de belirten Aydın; “ Bunu sağlamanın yöntemi Bolu esnafının, halkının ve iş adamlarının yerel medyaya desteğiyle mümkündür. Çünkü bizim başka bir gelir kaynağımız yok. Basın sektöründen ekmek yiyen, işini hakkıyla yapmaya çalışanlar muhakkak sıkıntı yaşıyorlar. Bu sıkıntıyı aşmak için bize esnaflarımız abone olursa sağlayabiliriz. Biz gerekirse Valiliyle, daire müdürleriyle kötü olabiliriz ama bizimde yaşamamız için bir ekonomik desteğe ihtiyacımız. Bunu ya a partisinden, ya bürokrattan ya da esnaftan alabilir. Biz esnaftan destek almak istiyoruz. Çünkü bir gazete ne kadar çok abonesi varsa o kadar güçlüdür.

 

Gazeteciliğin özünde habercilik vardır. Ama sen haberciliği öldürürsen ve gazeteyi bir yere kanalize edersen o zamanda gazetecilik amacından çıkmış olur” dedi.

‘Muhabir düzdür ve objektiftir’

Son olarak her ne kadar Yazı İşleri Müdürü olsa da kendisinin her zaman bir muhabir olduğunu ifade eden Aydın; “Gazete muhabirliği ile televizyon muhabirliği arasında bana göre pek bir fark yok. Ama ben en çok gazete muhabirliğinden zevk alıyorum. Evet 17 yıldır işin yönetim kısmı olan Yazı İşleri Müdürlüğünde görev yapıyorum ama ben hep işin muhabir kısmında yer aldım. Çünkü işin yönetici kısmına girdiğiniz zaman ister istemez insanlarla ikili diyaloglarınız gelişiyor ve bir kanaatiniz oluşuyor. Ama muhabir düzdür ve objektiftir. Ne gördüyse onu yazar. Zaten gazeteciliğin özünde de bu vardır” diyerek sözlerine son verdi.

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ...

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
7AĞU2019