ARAZİLERDEN NUMUNE ALINDI

ARAZİLERDEN NUMUNE ALINDI

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde Bolu’da yürütülen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” projesi çerçevesinde tanıtım eğitimleri verilirken, proje kapsamında ekim yapılacak 17 ayrı noktadan toprak numuneleri alındı.

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje kapsamında pilot il olarak seçilen Bolu’ya gelen Prof. Dr. Erhan Akça önderliğindeki FAO ekibi ve bakanlık uzmanlarından oluşan heyet, Bolu Tarım İl Müdürlüğünü ziyaret ederken sonrasında Müdürlük yetkilileri ile birlikte ilçelere geçerek çiftçilerle buluştu. 

17 NOKTADAN NUMUNE ALINDI

Seben ve Yeniçağa İlçelerinde yaşayan çiftçilerle gerçekleşen buluşmada üreticilere proje hedefleri ve amacı hakkında bilgiler verilirken Seben ve Yeniçağa ilçelerindeki 17 ayrı noktadan toprak örnekleri alındı.  

50 BİN DEKAR EKİLECEK

Proje kapsamında ulusal düzeyde yaklaşık 50 bin dekarlık alanda sağlıklı gıda üretim ve erişim kapasitelerinin arttırılarak gıda ihtiyaçlarının güvenli bir şekilde temini hedeflenmektedir. Buluşmalarda Prof. Dr. Akça, Bolu’da agro-ekolojik üretim modeliyle çevreye duyarlı örnek bir üretim modeli inşa edilerek deneyimlerin Orta Asya ülkeleri ile de paylaşılacağını söyledi.

YEREL TARIM ÜRÜNLERİ YAYGINLAŞACAK

Bolu’da sürdürülebilir tarım prensiplerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen “Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi” Projesi ekosistem odaklı gıda üretim modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacak. Projede küçük ölçekli tarımsal işletmelerin güçlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasına yönelik ekolojik tarımsal üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve yerel tarımsal ürünlerin güçlendirilmesi amaçlanıyor. 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
20EYL2023