ANNELER BİRARAYA GELDİ

ANNELER BİRARAYA GELDİ

Vali Ahmet Ümit'in eşi Şengül Ümit'in himayesinde Türk Kızılay Bolu Kadın Teşkilatı tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün katkısıyla "Anneler Günü" programı düzenlendi.

Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde düzenlenen programa Vali Ahmet Ümit’in eşi Şengül Ümit, Milletvekili Arzu Aydın, Garnizon Komutan Vekili İslam Can’ın eşi Çiğdem Can, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın eşi Fatma Alişarlı, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksay’un eşi Özlem Aksoy, Kızılay Bolu Kadın Teşkilat Başkanı Ünsal Toylan, Şehit anneleri, koruyucu anneler, özel gereksinimli birey anneleri, huzurevi sakini anneleri ve davetliler katıldı.

Yoğun katılımın olduğu programda; Bolu Gençlik ve Spor Kulübü Halk Oyunları ekibinin gösterisi sahnelendi, Emine Mehmet Baysal Öğrenci Korosu şarkı söyledi, “Arkadaşım Keman Projesi” kapsamında kurulan keman grubunda bulunan anne ve çocukları keman dinletisi sundu ve Kızılay Bolu Gençlik Kolları Başkanı Tolgahan Cücük “Annem” şiirini okudu.

“KADIN, TOPLUMUN HUZUR VE MUTLULUK KAYNAĞIDIR”

“Bugün her birimizin hayatında çok önemli yeri olan kıymetli annelerimizi ve anne olabilmeyi konuşmak, ahirete irtihal eylemiş kıymetli annelerimizi anmak, yaşayan fedakâr annelerimizin ellerini öpmek için buradayız” diyerek sözlerine başlayan Vali Ümit’in eşi Şengül Ümit konuşmasında; “Toplumumuzda ve içimizde yaşayan çok değerli annelerimizi biraz daha öne çıkarmak istiyoruz. Şurada bir annemiz var ama o annemiz diğer annelerden biraz daha farklı bir yükümlülük ve sorumluluk almış, her birimizden biraz daha fazla üzülmüş, yorulmuş, evladı ile imtihan edilmiş, hayat onu biraz daha fazla örselemiş ama dimdik durabilmeyi başarabilmiş veya evladına ve toplumda yaşayan diğer dezavantajlı çocuklara karşı merhamet kanatlarını sonuna kadar açmış fedakâr annelerimiz. İçimizde yaşayan ama çok fazla bilinmeyen gizli kahraman annelerimizin gönüllerini biraz daha fazla almak istedik. Kuşkusuz kadın olmak başlı başına bir özellik ve ayrıcalıktır. Her ne kadar toplumun yarısı kadın, yarısı da erkeklerden oluşsa da kadının toplum içerisinde varlığı her zaman daha derin bir huzur ve daha geniş bir mutluluk kaynağı olmuştur. Kadın ve anne olmak her ikisi birbirinden ayrılmaz. Zira her kadın dünyaya gelmesine vesile olsa da olmasa da toplumdaki tüm korunmaya muhtaçları koruma, kollama duygularına üst düzeyde sahiptir. Kadınlar Yüce Mevla’nın kendilerine bahşettiği merhametleriyle her zaman bulundukları ortamı güzelleştirmişler ve dünyamızı yaşanılacak huzurlu bir yere çevirmişlerdir. Her hanımın annelik iç duygularıyla dünyaya geldiğini ve toplumu bir şekilde güzelleştirdiklerini, yaraları sardıklarını, o muhteşem şefkatleriyle annelik edecekleri birilerini mutlaka bulduklarını düşünüyorum. Eşrefi mahlukat yani yaratılmışların en şereflisi olan insan cinsinin yarısını teşkil eden hanımlar eş, kardeş ve anne olarak toplumda her zaman çok önemli görevler üstlenmişler ve bu görevleri yaparken de her daim şefkat kahramanı olmuşlardır” dedi.

“AİLE YAPIMIZI ÇOK İYİ KORUMALIYIZ”

Kadınların bedenen erkeklerden daha naif yaratılmış olmalarına rağmen ruhen daha güçlü oldukları için her zaman toplumların ve ailelerin ana direği olduğunu belirten Şengül Ümit, “Bütün bunlara rağmen dünya insanlık tarihi içerisinde de maalesef bir o kadar ezilmiş ve hor görülmüşlerdir. Bizim ecdadımız, girdiği hiçbir savaşta, kadına, çocuğa, yaşlıya zarar vermemiştir. Kendi kadınına ve annesine de çok hürmet göstermiş, Hanlar, Hükümdarlar Eşlerini ve annelerini de yönetim esnasında söz sahibi yapmış, her türlü kararında onlara da danışmışlardır. Bizim milletimizim en önemli hasleti güçlü bir aile yapısına sahip olmamızdır. Bu güçlü aile yapımızı sağlam tuttuğumuz müddetçe hiçbir güç bizi alt edemez. Bu sebepledir ki bizi yıkmak isteyenler bir şekilde aile yapımızı bozmak için uğraşmaktalar. Bunun için çok uyanık olmalı aile yapımızı çok iyi korumalıyız. İş dönüp dolaşıp annelere mesuliyet yüklemekte. Güçlü aileler de yine güçlü kadınlarımızın omuzlarında yükselecektir. Kadınlarımız ailelerine ve çevrelerine sahip çıktıkları ve fedakarlıktan, şefkat kahramanlığından vaz geçmedikleri müddetçe milletimiz devletimiz ilelebet payidar kalacak, dünya devlet ve milletlerinin önderi ve hamisi olmaya devam edecektir. Bunun için biz kadınlar özellikle duygusal olarak çok güçlü bir duruş sergilemeliyiz. Buhranlara, bunalımlara, depresyonlara girmeden hem kendine hem eşine hem çocuklarına hem akrabalarına hem de komşularına iyi mesajlar veren, birleştirici unsur olmalıyız. Artık bu fedakâr cefakâr kadınlarımızı, annelerimizi geri istiyoruz. Bu aziz milleti yüzyıllardır ayakta tutan mayanın yani kadınlarımızın, fedakârca can siperane çalışıp, Türk/İslam çizgisinden ayrılmadan milletimize, devletimize sahip çıkmalarını ve daha yüzyıllar boyu bu devletin güçlü aile yapısıyla kıyamete kadar payidar kalmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum” diye konuştu.

“GÜÇLÜ TOPLUMLAR GÜÇLÜ AİLELERDEN OLUŞUR”

Şengül Ümit, “Bizler Anneler Günü’nü tüm dünya ile birlikte kutlayalım ama her günün bir anneler günü olduğu şuur ve idrakini hiçbir zaman bırakmayalım. Yüce rabbimizin bize emrettiği gibi annelerimize, babalarımıza ve büyüklerimize öf bile demeden, daima saygı ve sevgi dolu olarak hep birlikte sevinç ve coşkuyla hayatımızı devam ettirmeli, onları evlerimizin baş köşesinde tutmalı, tecrübelerinden istifade etmeli, çocuklarımızı onların himayesinde ve rehberliğinde büyütmeliyiz. Unutmayalım güçlü toplumlar güçlü ailelerden oluşur, güçlü aileler de asli görevlerini unutmamış annelerin olduğu ailelerdir. O takdirde o ev de o devlet de yıkılmaz bir kale gibidir. Bu duygu ve düşüncelerle, bu anlamlı programın hazırlanmasında emeği geçen Bolu Kızılay kadın kolları başkanına, başkan yardımcısına, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü çalışanlarımıza ve diğer emeği geçen tüm görevlilere teşekkür ederim. Kıymetli şehitlerimizin muhterem anneleri, eşleri, gazilerimizin muhterem anneleri ve eşleri, çok kıymetli koruyucu ailelerimizin çok sevgili anneleri ve annelik duygularıyla hem kendi ailesine hem de toplumumuza namütenahi faydaları olan milletimizin mihenk taşı olan çok kıymetli hanımlar, anneler; hepinizi en derin muhabbetlerimle selamlıyorum, sağlık ve afiyetler diliyorum” dedi.

HEDİYELER VERİLDİ

Milletvekili Arzu Aydın, Kızılay Bolu Kadın Teşkilatı Başkanı Ünsal Toylan, Özel Gereksinimli bireyin annesi Nurhan Özkuru ve Koruyucu Anne Nevin Güler de yaptıkları konuşmalarda duygu ve düşüncelerini dile getirerek tüm annelerin anneler gününü kutladılar. Vali Ahmet Ümit’in eşi Şengül Ümit, Kızılay Bolu Şubesine yaptığı bağışları dolayısıyla Hamiyet Yılmaz’a "Kızılay Annesi Belgesi" verdi. Milletvekili Arzu Aydın’ın Huzurevi anneleri adına Nazife Şahan’a, Garnizon Komutan Vekili İslam Can’ın eşi Çiğdem Can’ın Şehit Anneleri adına Emine Doğançay’a, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın eşi Fatma Alişarlı’nın Koruyucu Anneler adına Nevin Güler’e ve İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy’un eşi Özlem Aksoy’un Özel Gereksinimli Anneleri adına Şükran Güleç’e hediye vermesiyle düzenlenen etkinlik sona erdi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
10MAY2022