Anne ve babaların yükünü hafifletiyorlar

Anne ve babaların yükünü hafifletiyorlar

Bolulu anne babaların bir tercihi haline gelen Elma Kurdu Kreş ve gündüz Bakımevi, pandemi döneminde büyük bir sorumluluk alarak anne ve babaların yükünü hafifletiyor. Korona virüs ile mücadele sürecinde, Elma Kurdu Kreş ve gündüz Bakımevi sağlık, temizlik ve hijyen kurallarına önem vererek çocukların eğitim hizmetlerinden kesintisiz bir şekilde yararlanması için çalışıyor.

Haber: Sevgi PİLGİ

Koronavirüs sürecinde ebeveynlerin çocuklarını kreşe göndermekle ilgili aklında birçok soru işareti oluşuyor. 2016 yılından itibaren Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olarak ilimizde hizmet veren Elma Kurdu Kreş ve gündüz Bakımevi, bu soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. 1 Müdür, 8 Grup sorumlusu, 2 yardımcı personel ve 2 Çocuk bakıcısından oluşan kadrosuyla Elma Kurdu pandemi döneminde de ailelerin tercihi oluyor.

 

“Veliler gönül rahatlığıyla çocuklarını bırakabilir”

Pandemi sürecinde her türlü tedbiri aldıklarını belirten Elma Kurdu

 

Kreş ve Bakımevi Müdürü Hilal Ülkümen; “Bakanlığın bizlere belirttiği tüm kurallara uyarak gerekli önlemlerimizi aldık. Tüm çalışanlarımız, öğrenciler ve öğretmenlerin maske takmaları zorunludur. Kuruluşumuza girişte çocukların ateş ölçümleri yapılarak kayıt altına alınıyor. Çocuklarımızın temas ettiği oyuncaklara her gün dezenfektan sıkarak, her hafta yıkıyoruz. Dolap, masa, kapı kolu, sandalye gibi temas edilen yüzeyler her gün dezenfekte edilerek siliniyor. Ebeveynler çocuklarını okuldan alırken veya bırakırken binanın içine girmeden kuruluşumuzun ana giriş kapısından çocuklarını okul görevlisine teslim ediyorlar. Kuruluşumuzun giriş bölümünde ve çalışma alanlarımızda el dezenfektanları mevcut. Bu süreci çok iyi yürüttüğümüzü düşünüyorum. Veliler gönül rahatlığıyla çocuklarını bize bırakabilir” dedi.

 

“Zengin eğitim ortamları sunuyoruz”

Kreş Gündüz Bakımevi bölümünde 2 yaştan 5 yaşa kadar gruplar olduğunu belirten Ülkümen; “Her yaş grubunun gelişimine uygun planlanan çalışmalarda Müzik, Türkçe Dil çalışmaları Oyun, Fen Doğa Çalışmaları, Sanat,

 

Matematik, Duyu etkinliklerine tam günlük eğitim saatlerinde yer verilerek, çocuklarımıza zengin eğitim ortamları sunuyoruz. Alanında uzman deneyimli öğretmen kadromuzla; çocuklarda var olan yetenekleri ve tüm gelişimlerini en etkili şekilde desteklemeyi hedefliyoruz. Çocuk Kulübümüzde; 1-2-3 ve 4 sınıf çocuklarımızla ödev takibi, ders desteği, sosyal ve sanatsal etkinliklere yer verdiğimiz planlı çalışmaları yürütüyoruz. Çocuklar canlı ders performanslarını öğretmenlerin gözetiminde ve rehberliğinde sürdürüyor” cümlelerini kullandı.

 

“Velinin de eğitiminin içinde olması gerekiyor”

Çocukları hijyen kuralları ve sosyal mesafeye uymaları konusunda sürekli bilinçlendiklerini belirten Hilal Ülkümen; “Çocuklar açısından bakıldığında onlar için bu durumu anlamak ve uyum sağlamak çok daha zor olmaktadır. Kuruluşumuzun çeşitli yerlerine afiş ve görsel materyalleri astık. Pandemiyle etkinliklerimiz de değişti. Pandemiden önce toplu etkinliklerimiz oluyordu. Dans, tiyatro etkinlikleri yapıyorduk. Eskiden programlarımıza ebeveynlerimizi de dâhil ederdik. Velinin de eğitiminin içinde olması gerekiyor. Bu süreçte bunları yapamıyoruz. Önemli gün ve haftalara veliler katılamıyor. Geziler düzenleyemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“Çocuklarımızı beliyoruz”

Çocukların sağlığını en az aileleri kadar önemsediklerini vurgulayan Ülkümen, sözlerini şöyle tamamladı; “Gün içerisinde sık kullanılan tuvalet ve lavaboların temizliğine önem veriyoruz. Ortaya çıkabilecek ateş, öksürük ya da solunum sıkıntısı belirtisi gösteren çalışan personel ve ya öğrenciler için izolasyon alanı oluşturduk. Böyle durumlarda velileri bilgilendirerek çocuklarını almalarını ve sağlık kuruluşuna başvurmalarını istiyoruz. Oluşan temaslı vaka durumlarında çocukların aileleri ile geçirdikleri karantina süreçlerini titizlikle takip ediyoruz. Çalışma alanlarının havalandırılmasına dikkat ediyoruz. Gruplarımızda ortalama 10-15 çocuk bulunmaktadır. Temaslı bir çocuk olduğunda aile bunun bilgisini bize mutlaka veriyor, karantina sürecini evinde geçiriyor. Emin olduğumuz bir ortamdayız. Hijyen kurallarımıza büyük bir önem veriyoruz. Aileler bize güveniyor. Çocuklarımızı beliyoruz.”

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
8MAR2021