Alpaslan'ın varlığı Ona yetti

Alpaslan'ın varlığı Ona yetti

Özel eğitim sınıf öğretmeni Zehra Tuba Şahin’in küçük oğlu Alpaslan, anne karnında geçirdiği beyin kanaması sonucu gelişen Hidrosefali hastalığı sebebiyle 20 ayda 25 beyin ameliyatı geçirdi. Oğlunun ilk ameliyatının ardından gelen 120 günlük yoğun bakım sürecinde yaşadıkları duygusal yoğunluğu dile getiren Şahin, bebeğin kendilerine ihtiyacı olduğunu ama pandemi koşulları nedeniyle onu göremediklerini ifade etti.

Haber: Esra Ayden

Zehra Tuba Şahin, özel eğitim sınıf öğretmeni ve iki çocuk annesi. Pandemi döneminde ikinci çocuğunu dünyaya getiren Şahin, küçük oğlu Alpaslan’ın doğum öncesinde geçirdiği beyin kanaması ve devamında gelişen hidrosefali hastalığı sebebiyle, doğum sonrasında yaşadıkları yoğun bakım ve arka arkaya gerçekleşen ameliyatlar sürecini anlattı.

“Biz onun anne ve babasıyız”

Hamilelik sırasında bir şeylerin farklı gittiğinin bilincinde olduklarını ve doktorun bu konuda kendilerini bilgilendirdiğini söyleyen Zehra Şahin, “Oğlum dünyaya gelmeden önce doktorumuz, bir şeylerin farklı gittiğini bize az çok anlatmıştı. Ama biz her ne olursa olsun onun dünyaya gelmeye hakkı olduğunu düşünerek sürece kendimizi hazırlamaya başlamıştık. Dünyaya geldikten sonra sürecin biraz zor olabileceğini söyleyip her türlü ihtimale karşı bize birçok şeyi anlattılar. Ama ne kadar zor olabilir ki dedik. Belki birkaç ay içinde bu zorluk geçer. Belki çocuğumuz söylenildiği şekilde dünyaya gelmeyebilir. Ama her ne olursa olsun, o nasıl bir bebek olursa olsun, biz onun anne ve babasıyız dedik. Onu her şekilde kabul ederek dünyaya geldi” dedi.

20 ayda 25 kez ameliyat oldu

Şahin, Alpaslan’ın doğduktan sonra birinci haftasında bir beyin ameliyatı geçirdiğini ve bu ameliyatın istenilen şekilde gitmediğini belirterek “O beyin ameliyatından sonra toparlayamadı. Durumu her gün geriye gitti. Birinci aylarda durumu daha da ağırlaştı ve bizim için yoğun bakım süreci başladı. Doktor her şeye hazırlıklı olmamız gerektiğini söyledi. Doktor anlatıyor ama o an tek düşündüğünüz ‘İlerde biz olmazsak bu bebek hayatına nasıl devam eder’. O an orada başka bir şey düşünemiyorsun zaten. Bizim durumumuz ne olur, anne baba olarak bakabilir miyiz düşüncesinin ötesinde bebek kendi hayatını nasıl devam ettirebilir; ‘Yürür mü, koşar mı, konuşur mu, ne olacak’ diye. Ama tahmin ettiğimiz gibi olmadı. Bebeğimiz şu an 20 aylık. Bu 20 ay içerisinde 25 tane beyin ameliyatı geçirdi. Durumu her geçen gün daha da ağırlaştı. Ama bir anne-baba olarak evlat çok kıymetli. Onun için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bu konuda en büyük destekçim eşim, ailem ve arkadaş çevrem oldu. Bu kişilerin bana karşı dik oluşları, onu çok güzel bir şekilde sahiplenmeleri, bizim bu süreci çok kolay atlatmamıza vesile oldu” diye konuştu.

Zor olsa da kabullendiler

Alpaslan’ın durumunu ilk öğrendikleri ana değinen Zehra Tuba Şahin “O an bir şok durumu oluyor. Çok fazla duygusal olarak yoğunluk yaşıyorsun. Onu düşünüyorsun. Yoğun bakımdayken sana ihtiyacı olduğunu düşünüyorsun. Ama bizim bebeğimizin dünyaya gelmesi pandemiye denk geldiği için bebeğimizi çok fazla göremedik maalesef” diyerek “Biraz pandeminin verdiği zorluklar, biraz bebeğin genel durumu bizi duygusal olarak çok etkiledi. Ama dediğim gibi o süreçten kolay ve dik çıktık. Doktorlara ‘Ne olursa olsun bu bizim bebeğimiz ve her şeyde arkasındayız’ diyerek 120 günlük bir yoğun bakım süreci ve devam eden ameliyatların ardından evimize geldik” ifadelerini kullandı.

“O bizim evladımız”

Zehra Şahin toplum karşısında yaşadıkları zorluklardan bahsederek “Dışarıdaki insanlar çok fazla acıyor. Onu hissedebiliyorsun. ‘Yaşın genç, bebek çok çekti, siz çok çektiniz’ gibi söylemler oluyor. Bazen ‘bu kadar uğraşılmasa rahat edilir mi’ sözlerini de duyduğumuz oldu. Beni yaralayan en çok bu söylemler oldu açıkçası. Her ne olursa olsun o bizim evladımız, biz onu kabul ettik. Evimizde nefes alması bize yetiyor” dedi. Sosyal olarak kimseyle iletişimi kesmediğini vurgulayan Şahin, “Ailem, arkadaşlarım, çevrem sağ olsunlar bize çok destek oldular. Alpaslan’dan hiçbir zaman çekinmedik, utanmadık. O bizim evladımız. Herkes de çok güzel bir şekilde sahip çıktı. Etrafımızdakilerin bilinçli olmasının avantajını yaşadık aslında. Dışarıdaki insanlarsa tabi şaşırarak bakıyor. Çünkü Alpaslan’ın ağzında bir beslenme sondası var onunla hayatını devam ettiriyor. Genelde çocuklar tepki veriyor. ‘Anne bak çocuğun ağzında bir şey var’ gibi tepkilerle, şaşkınlıkla bakıyorlar. Ama genel olarak çok kötü bir tepkiyle karşılaşmadık” diye konuştu.

Devlet destek veriyor

Zehra Tuba Şahin, devletin sunduğu imkanlar hakkında konuşurken Alpaslan’ın çok ağır beyin ameliyatları geçirdiğini ve bunların maliyetli ameliyatlar olduğunu belirterek, “Beynine takılan aletler çok pahalı aletlerdi. Teknolojik manada da çok ileri düzeyde aletlerle ameliyat oldu. Bu konuda devlet, maddi olarak gereken desteği veriyor. Alpaslan’ın geçirdiği 25 beyin ameliyatında çok ciddi imkanlar sundu. Fiziksel olarak bebeğime her türlü desteği veriyor. Bu konuda memnunuz” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1 yorum yapılmış

  • Kıbrıscıklı (17 Mayıs 2022 - 14:29)
    Rabbim yardımcınız olsun Minik Alparslan ı da sağlığına kavuştursun Bütün şifa bekleyenlere şifalar ihsan etsin
16MAY2022