AKŞEMSETTİNOĞLU: “KADINA YÖNELİK ŞİDDET TOPLUMSAL BİR YARA HALİNE GELDİ”

AKŞEMSETTİNOĞLU: “KADINA YÖNELİK ŞİDDET TOPLUMSAL BİR YARA HALİNE GELDİ”

Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Bengü Akşemsettinoğlu, Saniye Kültür ve Remziye Apaydın cinayetleri ile ilgili açıklama yaparak üzüntüsünü dile getirdi.  Kadın cinayetlerinde yaşanan artışa dikkat çeken Akşemsettinoğlu, ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin her gün katlanarak arttığını ve toplumsal bir yara haline geldiğini belirtti. 

Kadına yönelik şiddetin toplumsal anlamda kanıksandığını belirten Akşemsettnoğlu, “Kadınlar; sayıdan, siyah beyaz birer fotoğraftan, öldürüldükçe ismi gündem olan hashtaglerden ibaret değildir. Bu toplumun eşit bireyleri olan kadınların şiddetten korunması devletin ana görevlerindendir” ifadelerini kullandı.

KADINLAR, SAYIDAN YA DA SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFTAN İBARET DEĞİDİR 

Yaşanan kadın cinayetleri ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Akşemsettinoğlu, “Dün Şırnak’ın Silopi ilçesi çöp toplama alanında Sakine Kültür’ün cesedine ulaşıldığı, maktulün işkence edilerek vahşice öldürüldüğü ve Silopi Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada İbrahim Barkın isimli şahsın tutuklandığı yine Elazığ’da 6 aydır kayıp olan Remziye Apaydın’ın cesedinin toprağın 1,5 metre altında bulunduğu bilgisi basına yansımıştır. Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her gün katlanarak artmakta olan bir toplumsal yara halini almış, 2022 yılının başından bugüne kadar ,137 günde, toplam 139 kadın katledilmiştir. Bu istatistiksel durum dahi kadına karşı şiddetin toplumsal anlamda maalesef kanıksandığını göstermektedir. Kadınlar; sayıdan, siyah beyaz birer fotoğraftan, öldürüldükçe ismi gündem olan hashtaglerden ibaret değildir. Bu toplumun eşit bireyleri olan kadınların şiddetten korunması devletin ana görevlerinden olmasına rağmen siyasi iktidar tarafından İstanbul Sözleşmesinin getirdiği koruma mekanizmalarından bir gecede vazgeçilmiş olması kadınların şiddetin süjesi haline gelmesinin ana sebeplerinden birisidir” dedi. 

“KADINLARIN ŞİDDETTEN KORUNMASI DEVLETİN ANA GÖREVLERİNDENDİR”

Kadınların korunmasına yönelik Anayasanın ve sözleşmelerin devlete yüklediği yükümlülükler olduğunu belirten Bengü Akşemsettinoğlu,“Bilinmelidir ki “Her kadın cinayeti kadınların yaşam hakkına ve kötü muameleye uğramama hakkına yapılmış bir saldırıdır!” Devletin, yaşam hakkının korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında Anayasa ile, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi- CEDAW ile ve İstanbul Sözleşmesi ile bağlı olduğu yükümlülükler vardır. 6284 Sayılı Yasa, devlete “şiddet mağdurlarının korunması, koruyucu ve önleyici tedbirler alınması, mağdurun desteklenmesi ve şiddetle mücadelede etkin mekanizmalar oluşturulması” görevi yüklemektedir. CEDAW, Türkiye’ye “kadınlar ile erkeklerin tüm ekonomik, sosyal, kültürel, medeni, siyasi haklardan eşit yararlanmalarını temin etme” sorumluluğu yüklemektedir” ifadelerini kullandı. 

MÜCADELEMİZİ HER DAİM SÜRDÜRECEĞİZ

İstanbul Sözleşmesinin uygulanmamasının hukuka aykırı olduğunu dile getiren Akşemsettinoğlu, “Kadınların şiddete karşı koruma kalkanı olan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin bir kişi kararı ile çekilmesi hukuka aykırıdır, bu konuda Danıştay’da barolarımız tarafından açılan davalar derdesttir. İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir ve uygulanmaya devam edilmelidir. Türkiye, İstanbul Sözleşmesinde yer alan “kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına karşı şiddeti ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak, eşitliği yaygınlaştırmak ”la yükümlüdür. Sözleşme hükümlerini uygulamayan kamu görevlilerinin kanuna aykırı hareket etmekle sorumluluğu bulunduğunu bir kez daha hatırlatırız. Sakine Kültür ve Remziye Apaydın’ın katledilmesinin derin üzüntüsünü yaşarken cinayetleri kınadığımızı, etkin soruşturma yürütülmesi için hukuki sürecin tüm barolarımız Kadın Hakları Komisyonları, Merkezleri ve Kurullarınca takipçisi olacağımızı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi mücadelemizi ülkemizdeki her bir kadının yasalarla güvence altına alınan haklarından eşit yararlanma olanağını buluncaya kadar sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyururuz” dedi

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
18MAY2022