AFETZEDELER KYK YURTLARINA YERLEŞTİRİLDİ

AFETZEDELER KYK YURTLARINA YERLEŞTİRİLDİ

Bolu Valisi Erkan Kılıç, deprem nedeniyle evleri yıkılan ve evleri ağır hasarlı olduğu için deprem bölgesinden ilimize gelen 55 depremzedeyi yerleştirildikleri Hattat Emin Barın Erkek Öğrenci Yurdu’nda ziyaret etti.

Kahramanmaraş Merkezli 10 ili etkileyen iki büyük depremde Evi hasar görmüş ya da yıkılmış 55 depremzede Bolu Valiliği koordinesinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde, Hattat Emin Barın Erkek Öğrenci Yurduna yerleştirildi. Yurtta depremzedeler için 907 yatak ayrıldı, 55 kişilik 12 aile yurtta kalmaya başladı. 

Bolu Valisi Erkan Kılıç ve eşi Ayşe Elif Kılıç, deprem bölgesinden ilimize gelerek barınma ihtiyacı olan vatandaşlardan Hattat Emin Barın KYK Yurdu’na yerleştirilen 55 afetzedenin ihtiyaçlarını ve taleplerini dinleyerek ‘geçmiş olsun’ dileklerini ilettiler. Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler’de Vali Kılıç ve eşi Elif Kılıç’a ziyaret esnasında eşlik etti.

Hattat Emin Barın Öğrenci Yurdunda afetzede vatandaşların karşılanması, sağlık kontrolleri, beklentiler, psikososyal destek anlamındaki tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına dair bilgi veren Bolu Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler, yürütülen çalışmaları anlattı.

“ODA PLANLAMASI İLE YÖNLENDİRİYORUZ”

Güler, Bolu Valiliği koordinesinde kurumların ortak bir çalışma yürüttüğünü belirterek, “Kendilerini, yapmış olduğumuz oda planlaması ile yönlendiriyoruz. Karşılama, yönlendirme personeliyle hiç bekletmeden odalarına alıyoruz. Odalarına aldıktan sonra buradaki arkadaşlar, kayıt masalarında onların bütün bilgilerini, sistemde işleyerek genel ihtiyaçları, sağlık kontrolleri, aynı zamanda çocuklarının eğitim durumları, ne kadar barınacakları, bizlerden beklentileri ile alakalı genel bir bilgilendirme tablosu var. O bilgileri girildikten sonra, bu tablolar yine Valiliğimiz koordinasyonunda AFAD, Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekiplerce ivedi olarak ihtiyaçları tamamlamak üzere kayıt altına alınıyor” dedi.

“HER ODADA HAZIRLANMIŞ 5 YATAK VAR”

Odalardaki hazırlıkların tamamlandığını aktaran Güler, “Hattat Emin Barın Öğrenci Yurdumuzda, hazırlanmış olan genel hijyen malzemelerinin hepsi gerek oda bazlı, gerek kişi bazlı olsun, kendilerini bekliyor. Her odada hazırlanmış 5 yatak var. Ailelerin kişi sayılarına göre oda planlamasını yapıyoruz. Ayrıca günde 3 öğün beslenebilecekleri şekilde yemekhanemiz hazır. Yine ara öğünlerle ve içeceklerle desteklenen bir süreç” diye konuştu.

“12 AİLEMİZ BURADA MİSAFİRİMİZ”

Güler, Yurdun kapasitesine ilişkin de bilgi vererek; “Şu an itibariyle 12 ailemiz burada misafirimiz. Toplam 55 kişi. Deprem yaşanan 10 ilimizin farklı bölgelerinden gelen 12 ailemiz misafirimiz. Şu an itibariyle Hattat Emin Barın Yurdunda ayrılmış 907 yatağımız, 189 odamız var. Ama boş öğrenci yatakları kadar misafirimizi ağırlayıp hem öğrencilerimi mağdur etmeyecek şekilde hem de depremzede misafirlerimi ağırlayabilecek şekilde bir planlaması var. Ama Sayın Valimizin talimatlarıyla, ihtiyaç olması dâhilinde ayrı bir bloğumuzun da gerekli hazırlıklarını yapmaktayız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Oğuzhan Eke/Köroğlu Gazetesi 

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
16ŞUB2023