63 yıllık esnaf sobacılık mesleğini anlattı

63 yıllık esnaf sobacılık mesleğini anlattı

İlimizin tarihi çarşılarından Yukarı Çarşı’da bulunan Taşhan’da eskiden sobacılık yapan 63 yıllık esnaf İsmail Özdemir, kentte sobacılık mesleğinin bittiğini ifade etti. Şuan Bolu’da bu işi yapan kimse olmadığını söyleyen Özdemir, ilde sobacılık için yeterli şartların olmadığını vurguladı.  

Haber: Sevgi PİLGİ

Sobacılık mesleği değişen iş koşulları, gelişen teknolojiye bağlı olarak can çekişen mesleklerden birisi. Kentin son sobacılarından 75 yaşındaki İsmail Özdemir, bu mesleğin neden unutulduğunu anlattı. Özdemir, talebin azaldığını ve sektörde usta yetişmemesinden dolayı da sobacılığın zamana yenik düştüğünü söyledi.

‘Artık emek değil para itibar görüyor’

Bu mesleği seçmenin kendi tercihi olduğunu belirten Özdemir, “12 yaşındayken okuldan çıkıp çıraklığa  başladım. İmkân olmadığı için okula gidemedim. Kısmetimiz buymuş, bundan ekmek yedik. Sonra askere gidip geldim, 1969 yılında Yukarı Çarşıda ilk dükkanımı açtım. Orada bir yıl kaldıktan sonra da şuan kaldığım yere geldim. O günden bugüne sobacılık, kalaycılık,  bakırcılık işlerini yaptım. 63 yıldır bu dükkânda çalışıyorum. Eskiden bütün sobacılar, bakırcılar, kalaycılar buradaydı. Tüm dükkânlar yürüyen merdivenlerin olduğu yerdeydi. Orası yıkıldı esnaflar da başka yerlere taşındılar. Eskiden esnaflar birbiriyle daha iyi anlaşır ve kaynaşırdı. Şu anda öyle bir durum yok. Herkes cebine parayı koyunca esnafı küçük görmeye başladı. Emek değil de para değer görür oldu. Cebinde parası olmayan esnaf itibar görmüyor artık” dedi.

 

“Ustamın yaptığı ibriği hala saklıyorum”

1985 yılına kadar bakırcılık, sobacılık ve kalaycılık yaptığını belirten Özdemir, “Eskiden bu ürünlerin hepsini elimizde yapardık. Şuanda hazır alıyoruz. Artık Bolu’da bu işi yapan kimse yok.  Bunun sebebi bu alanda yetişen çırak yok, burada ocak yok. Eskiden ibrik yapardık. . Ben 1949’da ustamın yaptığı ibriği hala saklıyorum. Bizden sonra bu ibrikçilik işi Gerede’ye geçti. Şimdi Gerede’de de yapmıyorlar. Burada ocak kuramıyorsun, ocakla dükkanın farklı yerde olması gerekiyor. Merkezde benden eski bu işi yapan kimse yok. Ben de zaten şuan dükkanda koşullar olmadığından 1985’ten sonra sobacılık işini bırakıp hazır ürün satmaya başladım. Benim de meslekte son günlerim, yakın zamanda bu işi bırakacağım. Benim yetiştirdiğim çıraklar farklı işlere yöneldiler. Eskiden şimdiki gibi sobalar yoktu. Elde yapılan sactan yaptığımız kara sobalar, odun sobaları vardı. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak bunun talebi azaldı. Ve bitti. Herkes teflona, çeliğe döndü” ifadelerine yer verdi.

 

Eskiden herkesin elinde bakır vardı”

Bakır tencerede yapılan yemeğin farklı tadı olduğunu belirten Özdemir, “Bakı tencerede yapılan yemeğin lezzeti hiçbir şey tutmaz. Şimdiki yeni nesil bunları bilmez. Teflon, porselen, alüminyum tencere kullanıyorlar. Ama sıhhat açısından bakır tencereler daha idealdir.  Artık kalayı kullanan yok belki köylerde ya da yaylada kullanılıyordur. Müşteri burada benden en çok bakır tencere istiyor. Ben müşterinin tadıyla yemek yemesini istiyorum. Bu işler bizim zamanımızda tamamen el işiydi sonra fabrikasyon başladı. Şimdi tencere gibi ürünleri fabrika yapıyor ama tencerelere çekiçle şekil verme işini yine biz yapıyoruz. Mutlaka bu işe el değecek.  Bakırın şimdi ne alıcısı ne satıcısı ne de tüketici kalmadı. Ama eskiden herkesin evinde mutlaka bakır tencere vardı. Ama şimdi alan yok. Bu iş ülke genelin de de azaldı. Sadece turizm amaçlı Maraş, Antep gibi yerlerde yapılıyor. Aslında destek verilirse Bolu’da turizm açısından bu meslek yaşatılabilirdi” cümlelerini kullandı.

DAHA FAZLASI İÇİN GAZETENİZİ ALMAYI UNUTMAYINIZ...

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
17EKİ2020