44 ARAÇ TESLİM ALINDI

44 ARAÇ TESLİM ALINDI

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki’nin katıldığı törenle, Orman Bölge Müdürlüğüne görevlendirilen 44 aracın, anahtar teslim töreni yapıldı. Bakan Yardımcısı Tiryaki, “Her vilayete bu kadar araç geldiğini zannetmeyin” dedi.

Orman yangınlarıyla mücadelede kullanılacak 44 araç, Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde gerçekleştirilen törenle teslim edildi. Teslim törenine Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, il protokolü, siyasi parti temsilcileri ve orman köylüleri katıldı.

“KABİLİYETLERİNİN ARTTIRILMASI SON DERECE ÖNEMLİDİR”

Törenin açılış konuşmasını Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk yaptı. Bolu ormanlarının yangın tehlikesi taşıdığının altını çizen Şentürk, “Bölge müdürlüğümüz dâhilinde geçtiğimiz yıllarda birçok orman yangınıyla karşı karşıya kalınmıştır.  Özellikle Göynük, Seben, Kıbırıscık, Dörtdivan, Gerede ve Mengen ilçelerimizde yangına hassas çam ormanları için ciddi tehditler oluşturmaktadır. Bu nedeniyle bölge müdürlüğümüzün orman yangınlarıyla mücadele edebilme imkân ve kabiliyetlerinin arttırılması son derece önemlidir. Bu bağlamda 14 ilk müdahale aracı. 10 adet arasöz, 8 adet greyder, 5 adet kamyon, 7 adet iş makinesi olmak üzere toplamda 44 adet aracı bölge müdürlüğümüze tahsis eden başta Sayın Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişçi beyefendiye, Sayın Bakan Yardımcımız Dr. Veysel Tiryaki beye, Sayın Orman Genel Müdürümüz Bekir Karaca beye sizler adına şükranlarımızı ifade ediyorum” dedi.

“44 ARACIMIZ ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİ”

Ormanların güzellikle beraber büyük sorumluluklar da getirdiğinin altını çizen Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, “İlimiz malum, 3’te 2’si ormanlarla kaplı bir coğrafyaya sahibiz. Bu coğrafya bize hem ekonomik, hem doğal hem sosyal büyük zenginlikler sağlarken, diğer taraftan da çok önemli bir sorumluluk, vazife veriyor. Ormanlarımızı en iyi şekilde korumak adına büyük fedakârlıklarla personelimiz yoğun çaba sarf ediyor. Ancak başta hükümetimiz ve sizlerin destekleriyle Türkiye ortalamasının üstünde bir şekilde envanterimize yeni katılan 44 aracımız bu orman yangınlarıyla mücadele çok önemli bir katkı sağlayacak” diye konuştu.

“SADECE YANGINDA DEĞİL DİĞER İŞLERDE DE KULLANILACAK”

Araç alımıyla Türkiye’nin maliyet açısından büyük bir yükten kurtulacağını işaret eden Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, “Son birkaç ayda, yangınla mücadele konusu başta olmak üzere ve bu araçlar sadece yangında değil diğer işlerde de kullanılacak. Çünkü ekskavatörler var, dozerler, greyderler… Kamunun milletin, devletin ihtiyacı olan her yerde kullanıl anılacak. Bu iklim değişikliğine paralel olarak başlayan Dünya’daki yangınlardan dolayı her yıl Devlet’in önemi bir bütçesi maalesef dışarıdan kiraladığımız uçaklara gidiyor. Birkaç ay önce başladığımız bu araçların alımlarıyla ilgili Türkiye’deki orman bölgeleri başta olmak üzere, yangın ihtimali olan bölgelere bu araçları aldık ve bölgelere gönderdik” açıklamasında bulundu. 

“20 ADET UÇAK, 9 ADET YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİNİ ALDIK”

Bolu’ya, diğer şehirlerden daha fazla araç geldiğini de hatırlatan Tiryaki, “Her vilayete bu kadar araç geldiğini zannetmeyin. Bunu baştan söylemiş olayım. İnşallah birkaç ay içerisinde bu aldığımız araç kadar daha araç alacağız. Şu anda alacağımız kurumlarla pazarlıkları yapılıyor. Bunlara ihtiyacımız var. Şimdiye kadar niye gecikti, bunları tartışmak istemiyorum. Sadece araç aldığımızı düşünmeyin bu 1 yıl içerisinde. Salı günü cumhurbaşkanımızın da katılacağı Ankara’da bir tören yapacağız. İlk defa kendi uçağımızı ve helikopterimizi aldık. 20 adet uçak, 9 adet yangın söndürme helikopterini aldık. Uçakların 5’i, helikopterlerin 3 tanesinin teslimatı yapıldı. Salı günü Sayın Cumhurbaşkanımızın katılacağı bir törenle, Orman Genel Müdürlüğünün hava gücüne bunlar katılmış olacak” şeklinde konuştu.

Haber: Oğuzhan Eke (Köroğlu Gazetesi)

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
28NİS2023