HER DANE ÇOK ÖNEMLİ

HER DANE ÇOK ÖNEMLİ

İlimizde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından, Süne mücadelesi kapsamında incelemeler devam ediyor. Tahıl üretiminin korunması ve verimliliğin artırılması amacıyla inceleme çalışmaları ile hububat ekili alanlar kontrol ediliyor.

Süne zararlısı ile mücadelede üreticilerin, Tarım Müdürlüğünün duyurularına göre hareket etmeleri konusunda tavsiyede bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat; gereksiz ilaçlamadan kaçınılması gerektiğini ve doğadaki diğer canlıların yaşamlarına etki etmemek açısından İl Müdürlüğü duyuruları doğrultusunda hareket etmelerinin önemli olduğunu söyledi.

GIDAYI KORUMAK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İzzet Murat konu hakkında yaptığı açıklamada, Dünyada ve ülkemizde buğday başta olmak üzere tahıl gruplarının temel besin maddesi olarak ön plana çıktığını belirterek; “Buğdayın ana zararlısı olan süne verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir. Süne popülasyonunun yoğunluğunun yüksek olduğu yer ve yıllarda mücadele yapılmaması durumunda yüzde 100'lere varan oranlarda zarar meydana gelmektedir. Özellikle günümüzde gıdanın sahip olduğu stratejik önem dolayısıyla, bir kök hububatın, bir danenin korunması zayi edilmemesi zaruri olmuştur. Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde il ve ilçe personellerinden kurulan teknik ekiplerimiz, bölgelerindeki hububat arazilerinde süne zararlısının olabileceği yerleri belirleyerek çalışma yapmaktadır. İlimiz hububat ekim alanlarında üreticilerimiz için verim kaybına kıymetlendirme, yumurta parazitlenme ve nimf surveyleri olarak gerçekleştirilen Surveyler sırasında tarlalar diğer hastalık ve zararlılar açısından da kontrol edilmektedir. Sünelerin bıraktığı yumurtalardaki parazitlenme miktarı ve bu alanlardaki faydalı böcek yoğunluğunu tespit eden ekipler, olası kimyasal mücadeleyi gerektirecek durumlarda çiftçilerimiz ayrıca bilgilendirilecektir” dedi.

Yorum yazın

UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
22HAZ2022